Magyar Halgazdálkodási Technológiafejlesztési Platform Magyar Halgazdálkodási
Technológiafejlesztési Platform

Bemutatkozás

2007-ben a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) által kiírt Magyar Technológia Platform pályázatok keretén belül a SZIE Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar Halgazdálkodási Tanszéke a Magyar Halgazdálkodási Technológiafejlesztési Platform (MHTFP) címmel nyert pályázatot. A pályázatban megfogalmazott célok megvalósítására 2 év (2008. 06. 02. - 2010. 05. 31.) áll rendelkezésre az egyetemi és a szakma kollégáinak.
A Platform célja a halászati ágazat teljes terméklánc szereplőinek bevonása, párbeszédre ösztönzése, a terület problémáinak, ötleteinek, igényeinek és kívánságainak feltérképezése; továbbá hogy válaszokat adjon a kutatás-fejlesztés-innováció-oktatás területén felmerült kérdésekre, javaslatokra.
Az ágazat különböző érdekeltségű szereplői együttesen komoly hatással bírhatnak érdekeik érvényesítésére. Ez azt is eredményezi, hogy a nemzetközi akvakultúra integráns, érdekeiket érvényesíteni tudó részévé válhatnak.


Háttér

A SZIE, Halgazdálkodási Tanszék és az ipar vezetői kezdeményezték a Platform megalapítását, melynek célrendszere szervesen illeszkedik a Közös Halászati Politikához (Magyarország Nemzeti Halászati Stratégiai Terve a 2007-2013 tervezési időszakra és a Halászati Operatív Program a 2007-2013 közötti időszakra (Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium)) és más közösségi célkitűzésekhez. A Magyar Halgazdálkodási Technológiafejlesztési Platform általános célja a halászati ágazatban tevékenykedő gazdasági szereplők versenyképességének javítása, melynek együtt kell járnia a halászati termékek minőségének és az élelmiszerbiztonság javulásával, ugyanakkor elengedhetetlen a környezet- és természetvédelmi, valamint az állatjóléti normák maradéktalan betartása is.


A Platform nemzetgazdasági jelentősége

A tervezett platform indulásakor a hazai haltermelés közel 50 %-át lefedi, ezt követően reményeink szerint a platform bűvölésével az arány eléri az ágazat termelési értékének 95 %-át. Ez alapján és az ágazat nemzetközi jelentőségét ismerve (ld. korábban), jól becsülhető a Platform nemzetgazdasági jelentőssége. Ezenfelül azonban kiemelkedik az ágazat technológiatranszfer jellege, mely az elmúlt időszakban több milliárd Ft-nyi export bevételt jelentett az országnak. Így elmondható, hogy az ágazat szereplői által kidolgozott technikai és technológiai újítások a hazai költségcsökkenés és profitbevétel növekedés mellett erőteljes export piaci értékekkel rendelkeznek, ami további 3-4 mrd Ft-os többlet bevételt jelent a nemzetgazdaságnak. Összességében elmondható, hogy a jelenleg 13-15 mrd Ft-os éves bruttó termelési érték közel 6 mrd Ft-os növekedéssel, ágazati szinten tehát 35 %-os bővüléssel reálisan prognosztizálható.


Platformhoz kapcsolódó ágazatok

A Platform a halgazdálkodáson keresztül szervesen kapcsolódik a hazai mezőgazdasághoz (növénytermesztéshez elsősorban mint fontos takarmánybeszállítóhoz, az egyéb állattenyésztési ágazatokhoz, az ott termelődő szervestrágya felhasználójaként), a mezőgazdasági gépgyártáshoz (jelentős gépipari fejlesztéseket céloz meg mind az ágazat, mind a Platform), az élelmiszeriparhoz (a fejlesztések egyik fő csapásiránya pont ehhez a területhez kapcsolódna), valamint a kereskedelemhez. Emellett az energetikai iparhoz is közvetlenül kapcsolódik, mivel a bioenergia gyártás-előállítás során keletkezett melléktermékek bizonyos hányadának felvevője lehet az ágazat. Fontos kapcsolódási pont lesz az ágazatban "termelődő" újítások piacosítása, ami az innovációmenedzsment területének kapcsolódó ágazatait (ökonómia, marketing stb.) vonja be a tevékenységbe.

Készült az NKTH támogatásával.