Magyar Halgazdálkodási Technológiafejlesztési Platform Magyar Halgazdálkodási
Technológiafejlesztési Platform

European Aquaculture Technology and Innovation Platform (EATIP) találkozója

2009. február 3-án az European Aquaculture Technology and Innovation Platform (EATIP) találkozóját a belgiumi Gentben tartották meg, ahol a Szent István Egyetem munkatársai, a nemzeti Platform képviseletében: dr. Urbányi Béla szakmai vezető és Trenovszki Magdolna munkatárs, valamint dr. Váradi László, a HAKI főigazgatója képviselték a hazai Platformot.

A kiutazás célja volt, hogy a hazai Magyar Halgazdálkodási Technológiafejlesztési Platform jelenlétével jelezze azon szándékát, hogy részt kíván venni az EATIP munkájában, valamint aktív közreműködésével képviselje a hazai, és Közép-Kelet-Európai halgazdálkodó és haltenyésztő szervezeteket.
Az ülésen mintegy százan vettek részt az európai akvakultúra különböző területeiről. A megjelent résztvevők közül 60%-ban cégek, szervezetek, nemzeti platformok képviselői (pl.: Viking Fish Farms Ltd., Skretting, Scottish Salmon Producers Organisation), 40%-ban kutatási és oktatási intézmények (pl.: Hellenic Centre for Marine Research, Ghent University, Norwegian University of Science and Technology) vezetői vettek részt a rendezvényen.

A következő országok képviselték magukat a találkozón: Norvégia, Dánia, Belgium, Hollandia, Franciaország, Portugália, Görögország, Írország, Egyesült Államok, Olaszország, Spanyolország, Oroszország, Lengyelország, Izrael, Magyarország.
Az EATIP a 36 Európai Technológia Platform egyike, amely abban különbözik a legtöbb más platformtól, hogy külső támogatás nélkül jött létre és önálló jogi személyként működik (Belgiumban bejegyzett non-profit szervezet). Így a szervezet alapvetően tagdíjat fizető tagokból áll.
A találkozón az alábbi döntések és határozatok születtek:

- Tematikus Területek (Thematic Area) és a Bizottság (Board of Directors)

A Tematikus Területek munkáját Torgeir Edvardsen (SINTEF Fisheries and Aquaculture, International Projects and Consulting munkatársa, Norvégia), az EATIP bizottsági tagja koordinálja. A Tematikus Területeket 2007-ben alakították ki a következő témák szerint:

  1. Termékminőség, élelmiszerbiztonság és egészségügy (Product quality and human safety and health)
  2. Technológia és rendszerek (Technology and systems)
  3. Biológiai életciklus menedzselés (Managing the biological lifecycle)
  4. Fenntartható takarmánytermelés (Sustainable feed production)
  5. Környezettel való integráció (Integration with the environment)
  6. Tudás menedzsment (Knowledge management)
  7. Vízi állatok egészségügye és jólléte (Aquatic animal health and welfare)

A találkozó célja, hogy az egyes Tematikus Területek (TT) beszámoljanak kitűzött terveikről és bemutassák az eddig végzett tevékenységeiket. A TT munkacsoportok vezető munkatársai bemutatták annak a munkának a helyzetét, amely az európai akvakultúra jövőképének és hosszú-távú kutatási programjának kidolgozásához járul hozzá az EATIP programjának megfelelően. A beszámolók alapján úgy gondoljuk, hogy egyes TT-k már jól kidolgozott vázlat alapján működnek és hosszú-távú kutatási stratégiát vázoltak fel magának (pl.: 1. TT, 3. TT, 6. TT), illetve van olyan TT, ahol éppen csak elkezdődött a munka (2. TT, 7. TT).


Összefoglalva a tapasztaltakat és „érzéseinket” elmondható, hogy részesei lehetünk egy kezdeményezésnek, amiben minden eszközt meg kell ragadni, hogy érdekeinket érvényre juttassuk. Azonban tisztában kell lenni azzal a szomorú ténnyel, hogy az európai akvakultúra szerveződés, és ennek képviselői könnyedén elfeledkeznek a ponty centrikus halgazdálkodással foglalkozó tagországokról, fejlesztési programokban csak marginálisan szerepeltetik a régiót, - ami azért Európa egy jelentős édesvízi halgazdálkodási potenciálját jelenti. Viszont, ha nem veszünk részt ezeken a rendezvényeken, és nem „emlékeztetjük” folyamatosan a döntéshozókat létezésünkről és tevékenységünkről, akkor valóban a perifériára sodródunk. Erre kitűnő apropót ad a nemzeti Platform, melyet regisztráltak és figyelembe vesznek, és ez lehetőséget biztosít a hazai haltenyésztési érdekek markáns képviseletére.

Készült az NKTH támogatásával.